Home Národní muzeum Sezóna v Národopisném muzeu
Národní muzeum

Sezóna v Národopisném muzeu

Lektorka Alena Anežka Gajdušková vás provede rokem našich babiček. Každý měsíc vás v Národopisném muzeu čeká odpolední workshop, během kterého se naučíte vařit tradiční pokrmy a nápoje typické pro dané roční období.

Alena Anežka Gajdušková (1971) je zahradní designérka jedlých permakulturních a přírodních zahrad, sběratelka a ctitelka domácích tradic a výrobních postupů našich babiček a prababiček. Znovuobjevitelka starých kulinářských receptů v souladu se zdravou výživou a trvalou udržitelností, lektorka a učitelka. Od roku 2018 je pravidelným hostem pořadu České televize Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli. Je hlavní autorkou knih Encyklopedie soběstačnosti I. a II. a autorkou knih Domácnosti našich babiček I. a II., Pečeme chleba z kvásku, děláme domácí těsta, Uchováváme potraviny bez elektrické energie, spoluautorka knih Staročeský perník a Vánoce a Velikonoce našich babiček. www.pozemskazahrada.cz

Program:

 • 5. 10. 2023 | Dary přírody
  Využijme vrcholnou sezónu zrajícího ovoce a plodů divokých dřevin. Naučíme se, které listy planých bylin jsou ideální pro přípravu lahodného čaje vhodného pro každodenní pití. Čím se dá takový čajový základ vylepšit? Jak využít v kuchyni nejen celé ovoce, ale i slupky, jádřince a výlisky? Připravíme si i pravá ovocná povidla pečená v elektrické troubě.
 • 2. 11. 2023 | Dušičkové obřadní pečivo
  Právě tento den si připomínáme památku všech zemřelých, Dušičky. Nastává nejtemnější období roku, chladné a pošmourné počasí. Popovídáme si o zvycích našich předků vázaných k těmto dnům a stejně jako oni si při této příležitosti upečeme rituální pečivo tzv. kosti a dušičky. Uvaříme si a ochutnáme teplý, sladký nápoj z piva, který bývával velmi oblíbený.
 • 7. 12. 2023 | Staročeské vánoční cukroví
  V těchto dnech začíná čtyřtýdenní období adventu, období klidu, rozjímání a ztišení, ale také příprav na Vánoce. My se během odpoledne naučíme péct nejen černé duše, neboli sádlovky, ale i vánoční oplatky a kořeněné křehtíky.
 • 14. 12. 2023 | Máslová vánočka
  Vánoce se blíží, proto je nejvyšší čas naučit se péct máslovou vánočku ze šesti pramenů, s mandlemi a rozinkami tak, jak jí na konci 19. století pekla Bohumila Jermářová, známá autorka kuchařek.
 • 1. 2. 2024 | Masopustní veselí
  Masopustním obdobím začíná dlouhé vítání jara, které bylo zpestřeno mnoha lidovými veselicemi. Pojďme si společně upéct a ochutnat tradiční pochoutky – kynuté škvarkové placky a boží milosti. A víte, co pantátové i panímámy měli v oblibě ještě? Dobrou kmínku či kontušovku, proto si recept na likér odnesete také.
 • 7. 3. 2024 | Tradiční postní pokrmy
  Masopust je za námi a čeká nás doba usebrání, odříkání a čekání na Velikonoce. Péct pečivo „chudé rytíře“ nebudeme, ale uvaříme si, i když postní, přesto chutnou lepenici a sladké bramborové patenty s mákem.
 • 28. 3. 2024 (Zelený čtvrtek) | Velikonoce
  Když zelený čtvrtek, tak si podle tradice uvaříme zelené pokrmy. Polévku brčálku ze šťovíku a kopřivovou nádivku, z naší moderní kuchyně vyzkoušíme pesto z medvědího česneku na domácí bagetě.
 • 11. 4. 2024 | Přišlo jaro do vsi
  Malé překvapení na závěr – dobroty, které si budeme v dubnu připravovat, sestavím až podle počasí, které bude aktuálně panovat, stejně jako hospodyňky kdysi.

Začátek vždy v 17:00 h, cena jednoho workshopu 500 Kč.
Informace:
Kateřina Musílková, katerina.musilkova@nm.cz

Do 5 pracovních dnů od vyplnění elektronické přihlášky (níže na stránce) Vám zašleme na e-mail závazné potvrzení rezervace místa na workshopu a variabilní symbol k uhrazení ceny workshopu na účet muzea. Přihláška nabývá své platnosti v momentě připsání platby na účet Národního muzea. Platbu je nutné uhradit do 7 dnů od obdržení variabilního symbolu, v opačném případě Vaše rezervace propadá.

 

Přihláška

Termín a téma workshopu

Jméno a příjmení

E-mail

Telefon
Zdroj příspěvku

Author

Výstavy v Praze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.