Home Národní muzeum Vlasta Kálalová Di-Lotti – česká lékařka v Orientu
Národní muzeum

Vlasta Kálalová Di-Lotti – česká lékařka v Orientu

Vlasta Kálalová Di-Lotti (1896–1971) pocházela z jihočeských Bernartic, narodila se v rodině učitele a nadšeného propagátora chovu králíků Václava Kálala. Od dob středoškolských studií se připravovala na studium medicíny a zároveň pilně studovala jazyky evropské i orientální. Během studia medicíny na pražské lékařské fakultě navštívila přednášku profesora Jaroslava Hlavy, která byla zaměřená na tropické choroby a složitost jejich léčení v českých podmínkách. Tato událost rozhodla o jejích dalších osudech. Díky podpoře prezidenta Masaryka se ve dvacátých letech 20. století vydala nejprve do Turecka nasbírat cenné zkušenosti na klinikách v Istanbulu a následně se vypravila do Bagdádu, kde založila malou nemocnici. Přednáška se bude zaměřena především na působení Vlasty Kálalové Di-Lotti v Bagdádu, na její činnost lékařskou, spolupráci na výzkumu tropických chorob, ale též entomologickou ve spolupráci s Národním muzeem, a dotkne se rovněž plánů na vybudování radiologického ústavu v Jeruzalémě.

Přednáší: Adéla Jůnová Macková


Pravidla pro návštěvu přednášek v souvislosti s opatřeními proti šíření epidemie covid-19:

Všichni účastníci starší 18 let musí prokázat splnění jedné z následujících podmínek vstupu:

  • aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín) musí uplynout nejméně 14 dní,
  • doložit prodělání laboratorně potrvzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce.

Účastníci ve věku 12 až 18 let musí prokázat splnění jedné z předchozích podmínek nebo doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin.

Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95 / N95).


Vstupné: 30 Kč

Vstupenku je možné zakoupit on-line nebo na pokladně.
 


Source link

Author

Výstavy v Praze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.