Další typy starých betlémů jsou vyrobeny z reliéfního papíru, potištěného technikou litografie. Jsou to buď oblíbené skládací, nebo reklamní betlémy z období první Československé republiky, jejichž reprinty si můžete na výstavě zakoupit. Nejstarší z papírových betlémů je ručně malovaný Ústecko-orlický betlém z doby kolem poloviny 19. století.
Historická vánoční dekorace je na výstavě zastoupena především velkou sbírkou nejrůznějších skleněných ozdob na stromeček. Tyto stříbřené a zlacené vánoční ozdoby jsou zhotoveny buď z navlékaných broušených a vinutých perlí nebo foukaných perlí plněných voskem anebo z barevných korálků. Nejčastěji mají tvar postaviček, zvířátek, drobné architektury, vzducholodí, letadel, autíček a motorek, hudebních nástrojů i jiných předmětů. Zvláště hodnotnými jsou ozdoby v podobě řetízkového kolotoče nebo velkého raka, nejstarší z nich zdobily vánoční stromeček v období secese. Ozdoby z perlí pocházejí zejména ze známých oblastí tradiční sklářské výroby v Podkrkonoší. Do dnešní doby se tato tradice udržuje v obci Poniklá. Mezi vánočními ozdobami jsou zastoupeny také jedny z nejstarších koulí z foukaného skla se stáčenými drátky a kolekce barevných papírových ozdob z první třetiny 20. století.
K adventu našich prababiček neoddělitelně patří zdobné formičky a vykrajovátka z lisovaného plechu na cukroví, perníčky a domácí vánoční čokoládu. Pozornosti každé hospodyňky jistě neunikne nádobí a náčiní na vaření i pečení nebo perníkovky pestré obrázky na vánoční perníky. Návštěvníci výstavy se například dozví, jaké dárky a hračky mohly děti najít pod vánočním stromečkem, osvětleným pomocí elektrických vánočních svíček z počátku 20. století, z doby vynálezce Františka Křižíka. Technickou zajímavostí výstavy jsou ukázky historického osvětlení a různých typů litinových stojanů na vánoční stromky. Nechybí ani oblíbená součást zimních radovánek funkční historické sáňky. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek autora výstavy, pana Miroslava Smahy, historika umění a sběratele.