Národní muzeum

Na turné

S šířením a provozováním hudby je neodmyslitelně spjato cestování za hranice rodného kraje, ať už se jedná o vandrování potulných muzikantů nebo pečlivě logisticky připravená a plánovaná turné superhvězd. Vydejte se Na turné v Českém muzeu hudby!

Vydejte se lodí, vlakem, autem i pěšky. Hudební cesta za slávou bude odměněna věnci, poháry i aplausem publika. Na výstavě se mimo jiné dovíte: Jak vypadá itinerář rockové kapely i houslového virtuosa, jak dlouho trvala cesta dostavníkem z Prahy do Vídně, který syn ševce z Michel si jako hvězda mohl dovolit soukromý vlakový vagón, který slavný houslista zemřel na nádraží v Miláně, které vlaky mají jména po hudebnících a mmnoho dalšího. Uvidíte lodní lístek Antonína Dvořáka z druhé plavby do New Yorku, pas Emy Destinnové, otisky prstů z imigračních dokumentů Jaroslava Ježka i japonský itinerář rockerů Už jsme doma. Seznámíte se s harfeníkem, kterému v pražské hospodě napsal skladbu sám Mozart. V pohodlí hotelové lobby si necháte vyprávět řadu zábavných i dobrodružných hudebních vzpomínek a zážitků z cest.

Nedostanete z hlavy tu nejslavnější z cirkusových melodií. Skladbu Vjezd gladiátorů napsal český skladatel Julius Fučík s představou triumfálního nástupu starořímských gladiátorů, nikoli cirkusových klaunů. Připomenete si první pražskou návštěvu Rolling Stones. Prohlédnete si nezvyklé tvary futrálů a pouzder na hudební nástroje i nástroje vyrobené pro snadnější přepravu a cestování. Někdy se nástroj ukrývá i ve vycházkové holi. Seznámíte se s ojedinělou audiovizuální tvorbou současných českých experimentátorů Martina Klappera a Slavka Kwi, kteří se na světové scéně prosadili po odchodu z Československa.
 
A přesvědčíte se, že o dálavách se dá hudebně snít i z pohodlí domova. Spisovatel Karel Čapek sbíral hudbu z celého světa na gramofonových deskách, všeuměl a světoběžník Eduard Ingriš napsal u Sázavy slavnou píseň Niagara netuše, že po válce procestuje Ameriku a bude spolupracovat s Ernestem Hemingwayem a Thorem Heyerdahlem. Exotické zvuky Tichomoří velmi volně přibližoval i československý vynález – havajská kytara. A o popularitu reggae music v končinách mezi Vltavou a Dunajem se zasloužil zpěvák skupiny Babalet Aleš Drvota.
 
Spatříte i cestovní deníky, třeba ten, který si kreslil Jiří Šlitr. A k tomu i suvenýry, které si hudebníci vozí z cest: květinu z peří si diva Klementina Kalašová přivezla z Brazílie. To Ema Destinnová se ze severní Ameriky vrátila s koženou halenou a párem mokasínů.
 

Zdroj příspěvku

Author

Výstavy v Praze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.