Home Národní muzeum Joe Grim Feinberg: Disent, antipolitika a posvátná politika
Národní muzeum

Joe Grim Feinberg: Disent, antipolitika a posvátná politika

V této přednášce se zaměříme na pojetí politiky ve středoevropském disentu a formování postkomunistického politického diskurzu. Vycházíme z koncepcí tzv. antipolitiky a nepolitické politiky, které se v disentu šířily před rokem 1989. Hlavní otázkou je, jak se toto negativní pojímání politiky přetvořilo po roce 1989, kdy bývalí disidenti začali propagovat nové, pozitivní chápání politiky. Snažíme se uchopit tuto ambivalentnost pomocí pojmu „posvátna“, který označuje něco, čemu se člověk v každodenním životě vyhýbá, ale které je zároveň uctíváno. Politika se stala pro mnohé disidenty něčím posvátným v tomto smyslu: politice se vyhýbali a zároveň ji ochraňovali tak, aby se nezprofanovala nevhodnými praktikami a tématy. Tím ovšem navýšili hodnotu onoho typu politiky, která zůstala nezprofanována, a kterou chtěli po roce 1989 obnovit. Zároveň se budeme ptát, co se vymklo tomuto „posvátnému“ pojetí politiky, co se v postkomunistické politice už nemělo diskutovat.

Přednáší: Joe Grim Feinberg, Ph.D.

Vstup na přednášku je v rámci vstupenky na výstavu. 

Rezervace doporučená na: tereza.klusackova@nm.cz


Prosíme účastníky přednášky, aby se řídili aktuálně platným nařízením Ministerstva zdravotnictví. Při příchodu musí všichni účastníci prokázat splnění jedné z následujících podmínek vstupu:

  • doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše 7 dní, 
  • doložit negativní POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin,
  • doložit prodělání laboratorně potrvzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než  180 dnů přede dnem konání akce, aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín) musí uplynout nejméně 14 dní.

Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95 / N95).

Source link

Author

Výstavy v Praze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.