Každá významná budova má své základy, nejen stavební, ale i symbolické. Pilířem Národního muzea jsou sbírky. Jsou tím nejdůležitějším, co ukrývá budova, která je však sama jedním z nejvzácnějších sbírkových předmětů. Život tomu všemu vtiskují lidé, nejen zakladatelé, zaměstnanci, donátoři, ale i návštěvníci, protože teprve jimi muzeum ožívá. Sbírky, budovy a lidé – to je Národní muzeum. Společně pak tvoří další hodnoty.
Výstava Muzeum od sklepa po půdu nabízí pohled do života instituce. Symbolicky je instalována v dobových vitrínách, navržených architektem Historické budovy Josefem Schulzem před více než sto lety. Konkrétní sbírky i témata jdoucí napříč institucí skládají ve vitrínách jako puzzle obraz muzea. Odráží dobové vědecké postupy a poznatky, kulturní normy i politické změny, stejně jako proměny způsobů získávání, uchovávání i prezentace sbírek za více než 200 let.
Muzeum je ukázáno ze čtyř pohledů – v suterénu se seznámíte se základy instituce spojenými s osobnostmi, v 1. patře s jeho budovami, ve 2. patře se sbírkami a u kupole s aktuálními projekty.
Představena jsou však i méně známá témata, osobnosti a sbírky. Prostor je věnován nejen zakladatelským osobnostem, ale i donátorům, muzejníkům, a i samotným návštěvníkům – z jakých společenských poměrů návštěvníci pocházeli nebo jak se proměňovaly jejich názory na expozice. Jako architekt budovy i samotných vitrín nemůže chybět Josef Schulz (1840–1917). Jeho osobnost je pro instituci klíčová. Tento všestranný architekt totiž navrhl Historickou budovu i s veškerým vybavením. Vedle vitrín, ve kterých je výstava umístěna, můžete dodnes odpočívat na jím navržených lavičkách.
Národní muzeum ale není jen Muzejní komplex v čele Václavského náměstí. Výstava neukazuje současnost budov, ale jejich minulost. Tam, kde dnes sídlí České muzeum hudby, byla četnická stanice, kde Náprstkovo muzeum, byla vinopalna, kde Přírodovědné muzeum, zimoviště cirkusů…
Výstava Muzeum od sklepa po půdu nezapomíná ani na dětské návštěvníky – je doplněna o dětskou linku a zábavnou interaktivní pátrací hru pro rodiny s dětmi. Dětská linka mladší návštěvníky provází výstavou ve formě dialogů odehrávajících se přímo na ploše vybraných vitrín této výstavy. Hlavní roli v těchto příbězích hrají dvě dvojice – postavy architekta Josefa Schulze a zbloudilé mladé studentky a také holuba Emila a muzejní myši Elvíry, jejichž hlavním působištěm je dětská zóna Myšárium v sousední Nové budově. V dialozích postavy představují zajímavosti o vystavených exponátech či překvapivé detaily z osudů slavných osobností spjatých s Národním muzeem. Průvodci interaktivní hrou ve formě papírové brožury se zajímavými úkoly a pátráním jsou opět architekt Schulz a studentka. V tomto případě architekt Schulz studentce (a tedy pomocí pátrání a plnění úkolů i vám návštěvníkům) ukazuje svá oblíbená místa v budově. Pátrací hra vás tedy seznámí nejen s výstavou Muzeum od sklepa po půdu, ale zavede vás i do dalších muzejních prostor.
Interaktivní průvodce výstavou
Pátráme po muzeu
1,6 MB