Home Uncategorized Jan VlčekDon Quijoti
Uncategorized

Jan VlčekDon Quijoti


V Pragovka Gallery The White Room proběhne již 20. 9. 2020 v 15:00 zahájení nové výstavy s názvem Don Quijoti. Autorem je Jan Vlček, kterého můžete v rámci doprovodného programu osobně potkat na komentované prohlídce. Kurátorkou výstavy je Lucie Nováčková. Výstava potrvá do 20.10. 2020.

Jan Vlček (nar. 1944, Slavíkovice)
Generačně patří Jan Vlček k okruhu malířů, kteří prošli školou figurální a monumentální malby prof. Karla Součka. Od konce svých studií pravidelně, ne však příliš často vystavuje, přičemž těžiště jeho tvorby neleží v námětech, ale ve způsobu. Tematicky se pohybuje od Součkovského tématu Don Quijotů, přes obrazy s výjevy z Vietnamu v rámci dobového zadání, přes osobními důvody daný zájem o biblickou tematiku až k vážným figurálním tématům bojů, pronásledování, ale i civilních výjevů z ateliérů. Formálně se však vždy jedná o bravurní kresbu, která prozkoumává tematiku lidských skrumáží více než detailně, aby poskytla základ pro pozdější malířskou práci, která v posledních letech vede až k čisté abstrakci.

Fakt, že The White Room obvykle představuje tvorbu umělců mladé a střední generace, je následkem kurátorského záměru prostoru, kdy funguje na základě booking systému pro rezidenty Pragovky, kde má Jan Vlček ateliér posledních pět let. Těžiště jeho tvorby, alespoň té, již považuje za svou vlastní a přikládá jí důležitost, pak leží v bravurní kresbě, jíž se věnoval již od dob studií na Vyšší průmyslové školy sklářské v Železném Brodě i následně na Akademii výtvarných umění (ateliéry V. Tittelbacha a K. Součka). Právě druhý ze jmenovaných ateliérů jej dovedl k virtuosní podobě, monumentální formě a zjednodušení sdělení. Každému z jeho obrazů tak předchází detailní kresebné prozkoumání tematiky. Výstava The White Room tak představí řadu drobnějších kreseb a velkoformátových maleb, ukazující šíři malířského záběru a vyvrcholí abstraktní tematikou.

DOPROVODNÝ PROGRAM:

20. 9. komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy

 

Source link

Author

Výstavy v Praze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.